Banner obr. 1 Banner obr. 2 Banner obr. 3 Banner obr. 4

Tábory - informace

Nejlepší místo pro děti v létě | Wakan Topa

Nejlepší místo pro děti v létě je uprostřed přírody, ale i uprostřed společenství, které inspiruje a podpoří.

U nás si děti vyzkouší život ve skupině dětí různého věku s laskavou podporou dospělých.

Dětské Tábory Wakan Topa pořádáme od roku 1994.

V roce 2024 se uskuteční opět dva tábory:

• Indiánské léto
• Valarim (Pán prstenů)

Tábory Wakan Topa jsou pořádány každoročně na přelomu července a srpna. Indiánská vesnice i osada Valarim budou letos opět vztyčeny nedaleko obce Kovářov u Žlutic na Karlovarsku.

Tábor je určen pro děti od 7 do 15 let. Během tábora se o bezpečí a pohodu vašich dětí starají kvalifikovaní vedoucí a instruktoři, kteří mají dlouholeté zkušenosti. Každý vedoucí má zdravotní osvědčení pro práci s dětmi.

Naše tábory jsou pravidelně kontrolovány Krajskou hygienickou stanicí v Karlových Varech a vždy procházejí bez výhrad. Zápisy o kontrolách každoročně zveřeňujeme.

Všeobecné podmínky

Oba tábory pořádané Wakantopa - w kruhu, z. s. se řídí Všeobecnými podmínkami. 

Zasláním přihlášky a zaplacením rezervačního poplatku za tábor s nimi vyslovujete svůj souhlas.

Cena tábora

Tábory stále děláme zdarma (dobrovolnicky) a ve svém volném čase. Poplatky za tábor pokrývají pouze náklady za jeho technický provoz (doprava, stravování, obnovení vybavení apod.).

Pro rok 2024 byla stanovena na:

Délka pobytu běžná cena Speciální nabídka
dítě s doporučením nebo sourozenci
Speciální nabídka
děti, které jedou na tábor nejméně podruhé
18 dní (celý tábor) 8.600,- Kč 8.100,- Kč 7.600,- Kč

Příplatek za vegetariánskou (bezmasou) stravu: 500 Kč
(pokrývá zvýšenou náročnost na přípravu jídla)

V případě zájmu je možno se domluvit i na individuální době pobytu - cena za tábor Vám bude sdělena na požádání. Vždy upřednostňujeme děti, které s námi jely již v minulých letech a dále ty, které pojedou na celou dobu tábora.

Upozornění: částka za pobyt ze speciální nabídky je konečná, případné slevy se nesčítají.

Pojede-li Vaše dítě na tábor Indiánské léto nebo Pán prstenů (Valarim), bude to vypadat zhruba takto:

PŘÍPRAVA NA TÁBOR

Nejdůležitější součástí je oblečení, které pomáhá dotvořit atmosféru obou táborů:

Indiánské léto

Pán prstenů - Valarim

Další vybavení doporučujeme dle seznamu (Indiáni, Valarim). Seznam Vám také zašleme spolu s pokyny k odjezdu, nástupním poukazem a formulářem pro ošetřujícího lékaře.

ODJEZD

Kamenná města opouštíme v den uvedený na našich stránkách, obvykle ve 14 hodin. Jako místo odjezdu využíváme poslední roky parkoviště u nákupního centra Globus Chotíkov (u Plzně - výjezd na Karlovy Vary).

Doprava do tábora i z tábora je zajištěna speciálně vyhrazenými autobusy. Vlastní doprava na tábor je také možná, pozdní příjezd nebo předčasný odjezd je nutno předem ohlásit.

PŘÍJEZD NA TÁBOR, UBYTOVÁNÍ

Na táboře se děti rozdělí do několika rodů, které budou společně obývat:

Indiánské léto - týpí.
Týpí (občas se píše také anglickým přepisem Tee-Pee) je stan o průměru 6 metrů s vnitřním ohništěm a vnitřní plachtou proti dešti, průvanu a horku. Bydlí v něm obvykle 6-8 dětí a dva dospělí (muž a žena), kteří mají patřičný rod na starosti. Každé dítě dostane dřevěnou podložku, na kterou si rozloží karimatku nebo matraci a spacák.

Pán prstenů (Valarim) - Zubřík.
Je to plátěný stan oválného půdorysu s ohništěm uprostřed. Před deštěm nás chrání plátěná stříška, která také formuje kouř z ohniště do dvou proudů, které připomínají rohy - odtud jméno zubřík. Zubřík obývá jeden nebo dva dospělí a čtyři děti. Spíme ve vlastních spacích pytlech na podložce pro spaní.

Pod "karimatku" doporučujeme přivést celtu nebo silnější igelit - z prostorových důvodů není vhodná nafukovací matrace. Po zapálení ohně mohou vzduchem létat drobné jiskry a popel, proto je vhodné mít i přehoz přes spacák.

Uložení osobních věcí:

Ve stanech (týpí, zubřík) mají děti pouze osobní věci denní potřeby a věci na spaní. Zavazadla s ostatní výbavou jsou uložena ve velkých vojenských stanech na dřevěných policích.

STRAVOVANÍ, PITNÝ REŽIM

Oba tábory mají společnou kuchyni. Stravu zajišťuje zkušený kuchař se svými pomocnicemi. Jídlo se podává v zastřešené jídelně a je zajišťováno 5x denně .

• 9:00 snídaně

• 11:00 dopolední svačina

• 13:00 oběd

• 17:00 odpolední svačina

• 19:00 večeře

Nádobí je nutné přivést vlastní - plastová nebo plechová miska (popř. ešus), hrneček, lžíci. Mycí lázeň je připravena po každém jídle - teplá voda se saponáty a pro oplachnutí voda čistá. Uskladnění nádobí mezi jídly je v kryté polici - ešusárně. Doporučujeme označit nádobí (korálek, značka apod.), aby je jejich majitel lépe poznal.

Během celého dne je k dispozici čaj nebo voda se sirupem v dostatečném množství. Pitný režim je vedoucími důsledně kontrolován. Vodu k pití necháváme dovážet ve vratných obalech. Vodu na vaření a mytí nádobí dovážíme z vodovodního řadu vesnice Čichalov. Sestavení jídelníčku, vybavení kuchyně a správné uskladnění potravin odpovídá hygienickým předpisům.

HYGIENA

Pro hygienu je zajištěna tekoucí voda z místních zdrojů - každoročně ověřujeme její nezávadnost rozborem. Umývárny máme vojenského polního typu s kohoutky. Sprchy jsou s teplou vodou (po ohřátí v lázeňských kamnech). Teplou vodu ohříváme v kotli každý den, aby se děti mohli pravidelně mýt v teplé vodě. Čištění zubů se provádí pouze v pitné vodě. Na pravidelnost hygieny dohlíží dospělí a táborový zdravotník.

TOALETY

Suché latríny se standardním toaletním sedátkem. Voda a mýdlo na umytí rukou je přímo u záchodů nebo v jejich těsné blízkosti.

ODPADKY

V prostorech tábořiště je dostatek stojanů s pytly na odpadky. Plasty a papír oddělujeme zvlášť.

ZDRAVOTNÍ PÉČE

Na zdravotní stav dětí dohlíží po celou dobu tábora 3 kvalifikovaní zdravotníci s dlouholetou praxí. Máme uzavřenu smlouvu s praktickým lékařem pro děti ve Žluticích. V naléhavých případech využíváme lékařskou pohotovost v nemocnici v Karlových Varech. Na táboře máme velmi dobré vybavení lékárny, abychom dětem poskytli tu nejlepší péči. Důkladně vedeme zdravotnický deník a veškeré informace o případných zdravotních komplikacích dětí, včetně záznamů o klíšťatech předáváme rodičům.

Všechny děti jsou během tábora úrazově pojištěny, což je zahrnuto v ceně za pobyt!

SPOJENÍ NA TÁBOR A Z NĚJ

• běžná pošta (Žlutice) - odesílá a přijímá se denně kromě víkendu

• mobilní telefony dětem nedávejte. Nelze za ně ručit, je to drahý předmět, navíc jakékoli elektronická zařízení (hry, walkmany, MP3..) ruší přírodní atmosféru tábora. Zásadně si nepřejeme, aby si děti sebou takové vybavení vozily.

• nutný telefonický kontakt - s dítětem nebo s námi: použijete telefonní číslo 737 700 525. V případě, že nebudeme k zastižení, zanechte prosím, vzkaz v hlasové schránce - při nejbližší možné příležitosti se Vám ozveme.

• pokud bude dítě chtít zatelefonovat Vám, požádá kohokoli z dospělých a bude mu umožněno zatelefonovat si na naše náklady z uvedeného telefonu.

ČINNOST NA TÁBOŘE

Celý tábor motivován nějakým příběhem plným dobrodružství.

Do světa Indiánů Wakan Topa Oyaté i Valarim vstupují nejrůznější bytosti - pohádkové, nadpřirozené, dobré i zlé. Vždy je tedy potřeba, aby náš kmen i lid Valarim odolali nějakému nebezpečí, nebo pomohl někomu potřebnému.

K tomu je třeba naučit se různé dovednosti, které jsou pro obě vesnice podobné:

Indiáni: střelbu z luku, hod oštěpem, nožem, tomahavkem, tichý pohyb v lese...

Pán prstenů (Valarim): střelba z luku, vrh nožem, stopování, boj s holí, šerm...

Volné chvíle dětí mohou být využity k odpočinku i zábavě:

Indiáni: hrají se různé hry, tančí se, vyšívají korálky - to většinou dívky, vytváří se keramika z hlíny, bubnuje se, zpívá...

Pán prstenů (Valarim): soutěže a hry, hraní na nástroje a zpěv (kytara, flétny, whistle, bodhran, bubny...), výroba košíků, svící, keramiky a kožených výrobků...

Pro nepříznivé počasí nebo pro večerní posezení je postaveno veliké týpí, kam se vejde celý kmen, a Valarim mají svůj sněmovní stan. U slavnostních ohňů pak bývá dobrá zábava při kytaře, vyprávění a společném zpívání.

Každý má v průběhu tábora možnost svézt se na koni, případně se naučit i základy jezdeckých dovedností.

V horkých dnech je možnost koupání v přilehlých potocích nebo na koupališti ve Žluticích.

Více informací o Indiánech.

Podrobnosti k Valarim (Pán Prstenů).

DENNÍ REŽIM

do 9:00 děti vstanou, umyjí se a oblečou
9:00 podává se snídaně
10:00 - 21:00 probíhají různé činnosti přerušené jídlem

Děti se pohybují podle pokynů náčelníků rodů/dospělých Valarim, ale mají i dostatek volnosti pro vytváření nových přátelství a vyhledávání činnosti, která je bude bavit. Vždycky je několik dospělých, kteří nepatří k žádnému rodu a podnikají nebo vyrábějí něco zajímavého se všemi dětmi dle jejich zájmu.

do 22:00 dospělí dohlédnou na to, aby se děti připravily ke spánku a uložily na svých místech na spaní. Často se u ohně čtou nebo vyprávějí příběhy nebo indiánské či keltské pohádky.

Pokud se Vám náš tábor líbí a chcete své dítě přihlásit, vyplňte naši elektronickou přihlášku.

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte telefonicky na +420 737 700 525 nebo e-mailem wakantopa@centrum.cz

Jak to u nás vypadá

© Wakantopa - w kruhu, 2014 - 2024