Banner obr. 1 Banner obr. 2 Banner obr. 3 Banner obr. 4

Indiánské léto - Inspirativní návody

Připravili jsme pro vás pár návodů, podle kterých lze vyrobit indiánské oblečení a ozdoby.

Právo na nošení peří ve vlasech u kmenů, o které se zajímáme, musel každý válečník získat významnými skutky. Proto je zbytečné a nevhodné dělat si péřovou čelenku.

Košile - vrchní část mužského oděvu

Kalhoty - jednobarevné kalhoty. Doporučujeme příjemné materiály jako je plátno nebo bavlna. Nohavice lze ozdobit třásněmi, ale i kalhoty bez ozdob vypadají dobře

Skuteční indiáni nosili místo kalhot bederní roušku a leginy. Je to velmi praktické a pohodlné, ale ne každému to vyhovuje :-) Netrváme na tom.

Bederní rouška - pruh látky sloužící v horkých letních dnech jako spodní prádlo. Protažený je mezi nohama a připevněný opaskem.

Legíny - "nohavice" mužského oděvu

Šaty - ženský oděv

Holenní legíny - druh "kalhot" ženského oděvu

Mokasíny – obuv
Na silnou vepřovou kůži nakreslíme obrys bosé nohy a přidáme asi centimetr po celém obvodu. Z jemější kůže (jelenice) nebo stanového plátna si uděláme horní část (nákres 1). Druhý obrázek je pomocný nákres k orientaci vrchního dílu a chodidla. Než přistoupíme k seširí, seřízenem kraj chodidlové části žiletkou (obr. 3) a pak šídlem uděláme po celém jejím obvodu dírky, 2-3 milimetry od sebe vzdálené. Sešívat začneme od špičky k patě (od X do Y). První stranu A2 k A, potom A3 k A1. Na závěr sešijeme B k B1. Na čtvrtém obrázku je způsob sešití. Mokasínu obrátíme naruby a hlavní částje hotova. Do místa D přišijeme jazyk a na C a C1 obrubu. Výšivku z korálků si na vrchní vrch vyšijeme ještě před přišitím k chodidlu, asi 1 cm od kraje (obr. 5). Než začneme řezat do kůže, je vhodné si mokasínu udělat ze starého prostěradla nebo jiné látky. Stejně jako u korálků se k šití hodí nejlépe silný vlasec.

Výšivky
Abyste mohli patřičně ocenit takovou výšivku, je třeba ji neprve vidět. Láska ke krásným věcem a trpělivost Indiánům vlastní z nich dělá mistry v tomto umění. Korálkové vzory nejsou nahodilé barevné plochy, ale téměř vždy mají symbolický význam. Dříve než se o něco podobného pokusíte na své vestě, čelence nebo jiné části oděvu, zkuste navštívit nějaké muzeum a prostudovat si některé skutečné indiánské práce. První obrázek ukazuje, jak jsou korálky připevněny ke koženému, nebo látkovému podkladu. Obvykle se navléká 5 až 9 korálků na jeden steh. Tento počet ale nemusí být pravidlem. Počet korálků na jednom stehu je mnohdy určen velikostí vzoru (obr 2). Je dobré si kažsý vzor předem rozkreslit na čtverečkovaný papír (obr. 3) a rozpočítat na počet stehů a řad. Korálky navlékáme nejlépe na vlasec případně nit.

Náhrdelník
Na obr. 1 je náhrdelník z korálků, ozdobený na konci mušlemi. Barevnost korálků a případně jiné varianty jsou na vaší fantazii. Náhrdelník z medvědích drápů (obr. 2) si vyrobíte z dřevěných špalíků. Konec drápu je černý a místo, ve kterém je otvor, je bílé. Jinak v prostoru mezi drápy jsou barevné velké korále. Na obr. 3 je návod jak všít korálky na kožené kolečko. Ze začátku se základ obšívá po dvou. Když se kruh zvětší, můžeme obšívat i více korálků najednou.

Kolečko na uchycení per
U prériijních indiánů byla orlí pera ve vlasech znamením jejich statečných skutků. Pera byla různě upravována, aby bylo zřejmé, čím si je nositel zaloužil. V kmeni Wakan Topa Oayte tato pravidla dodržujeme a právo nosit orlí pero musí schválit rada dospělých válečníků. Proto si pera do vlasů sami nepřipravujte. Ženy a dívky orlí pera a pera jiných dravců nenosily, oblíbená je pouze ozdoba z péřového chmýří. Na obrázku 1A je kolečko z kůže se dvěma otvory, kterými protáhneme kožený řemínek na přichycení brku a celého kolečka k copánku nebo čelence (nákres 1B a 2). Přerušovaná čára na obrázku 3 vám ukazuje siluetu husy a místa, odkud péra máte brát. To platí i pro péra krocana, jak bílá tak barevná. Zdůvodnění je na obrázku 4. Péra odmastíte nejlépe vatou namočenou v benzinu nebo lihu. Černým fixem na látku pak namalujte špičku péra


Nemáte indiánský oděv a chybí Vám čas, zkušenosti nebo odvaha k jeho vlastnoručnímu zhotovení? Pomůže Vám Petr Calta (Bílý Jelen) e-mail: Pezot69@seznam.cz

ceny za šití (bez materiálu): bederka 100 Kč

šaty a košile: 200 - 400 Kč

© Wakantopa - w kruhu, 2014 - 2024