Nedotčená příroda nedaleko obce Kovářov u Žlutic na Karlovarsku

Pro děti od 6 do 15 let

Kvalifikovaní vedoucí a instruktoři s dlouholetými zkušenostmi

Tradice od roku 1994

Co se právě děje u Indiánů

Archiv zpráv z tábora

Co se právě děje u Valarim

Archiv zpráv z tábora

Cena tábora

Tábory stále děláme zdarma (dobrovolnicky) a ve svém volném čase. Poplatky za tábor pokrývají pouze náklady za jeho technický provoz (doprava, stravování, obnovení vybavení apod.).

Pro rok 2025 platí tyto ceny:

Upozornění: částka za pobyt ze speciální nabídky je konečná, případné slevy se nesčítají.

V případě zájmu je možno se domluvit i na individuální době pobytu  –  cena za tábor Vám bude sdělena na požádání. Vždy upřednostňujeme děti, které s námi jely již v minulých letech a dále ty, které pojedou na celou dobu tábora.

Informace k odjezdu a příjezdu

Souřadnice GPS (různé formáty):

50°6’53.709″N, 13°10’43.035″E 

50.1149189N, 13.1786208E

Co vzít s sebou

Jak to u nás chodí

Příprava na tábor

Nejdůležitější součástí je oblečení, které pomáhá dotvořit atmosféru obou táborů. Další vybavení doporučujeme dle seznamu (Indiáni, Valarim). Seznam Vám také zašleme spolu s pokyny k odjezdu, nástupním poukazem a formulářem pro ošetřujícího lékaře.

Odjezd

Autobusem obvykle ve 14 hodin z parkoviště u nákupního centra Globus Chotíkov (u Plzně – výjezd na Karlovy Vary).

Vlastní doprava na tábor je možná po předchozí domluvě.

Příjezd na tábor, ubytování

Na táboře se děti rozdělí do několika rodů, které budou společně obývat:

Indiánské léto – týpí.
Týpí (občas se píše také anglickým přepisem Tee-Pee) je stan o průměru 6 metrů s vnitřním ohništěm a vnitřní plachtou proti dešti, průvanu a horku. Bydlí v něm obvykle 6-8 dětí a dva dospělí (muž a žena), kteří mají patřičný rod na starosti. Každé dítě dostane dřevěnou podložku, na kterou si rozloží karimatku nebo matraci a spacák.

Pán prstenů (Valarim) – Zubřík.
Je to plátěný stan oválného půdorysu s ohništěm uprostřed. Před deštěm nás chrání plátěná stříška, která také formuje kouř z ohniště do dvou proudů, které připomínají rohy – odtud jméno zubřík. Zubřík obývá jeden nebo dva dospělí a čtyři děti. Spíme ve vlastních spacích pytlech na podložce pro spaní.

Pod „karimatku“ doporučujeme přivést celtu nebo silnější igelit. Nafukovací matrace nejsou vhodné. Po zapálení ohně mohou vzduchem létat drobné jiskry a popel, proto je vhodné mít i přehoz přes spacák.

Uložení osobních věcí:

Ve stanech (týpí, zubřík) mají děti pouze osobní věci denní potřeby a věci na spaní. Zavazadla s ostatní výbavou jsou uložena ve velkých vojenských stanech na dřevěných policích.

Stravování

Oba tábory mají společnou kuchyni. Stravu zajišťuje zkušený kuchař se svými pomocnicemi. Jídlo se podává v zastřešené jídelně a je zajišťováno 5x denně.

  • 8:30 snídaně
  • 11:00 dopolední svačina
  • 13:00 oběd
  • 17:00 odpolední svačina
  • 19:00 večeře

Sestavení jídelníčku, vybavení kuchyně a správné uskladnění potravin odpovídá hygienickým předpisům.

Nádobí je nutné přivést vlastní – plastová nebo plechová miska (popř. ešus), hrneček, lžíci. Mycí lázeň je připravena po každém jídle – teplá voda se saponáty a pro opláchnutí voda čistá. Uskladnění nádobí mezi jídly je v kryté polici – ešusárně. Doporučujeme označit nádobí (korálek, značka apod.), aby je jejich majitel lépe poznal.

Pitný režim

Během celého dne je k dispozici voda, voda se sirupem nebo čaj v dostatečném množství. Pitný režim je vedoucími důsledně kontrolován. Pitnou vodu na vaření a mytí nádobí dovážíme z vodovodního řadu vesnice Čichalov. 

Hygiena

Pro hygienu je zajištěna tekoucí voda z místních zdrojů. Umývárny máme vojenského polního typu s kohoutky. Teplou vodu pro sprchování ohříváme denně v lázeňských kamnech. Čištění zubů se provádí pouze v pitné vodě. Na pravidelnost hygieny dohlíží dospělí a táborový zdravotník.

Toalety

Suché latríny se standardním toaletním sedátkem. Voda a mýdlo na umytí rukou je přímo u záchodů nebo v jejich těsné blízkosti.

Odpadky

V prostorech tábořiště je dostatek stojanů s pytly na odpadky. Plasty a papír oddělujeme zvlášť.

Zdravotní péče

Na zdravotní stav dětí dohlíží po celou dobu tábora 3 kvalifikovaní zdravotníci s dlouholetou praxí. V naléhavých případech využíváme lékařskou pohotovost v nemocnici v Karlových Varech. Na táboře máme velmi dobré vybavení lékárny, abychom dětem poskytli tu nejlepší péči. Důkladně vedeme zdravotnický deník a veškeré informace o případných zdravotních komplikacích dětí, včetně záznamů o klíšťatech předáváme rodičům.

Všechny děti jsou během tábora úrazově pojištěny, což je zahrnuto v ceně za pobyt!

Spojení na tábor a z tábora

  • běžná pošta (Žlutice) – odesílá a přijímá se denně kromě víkendu
  • mobilní telefony dětem nedávejte. Nelze za ně ručit, je to drahý předmět, navíc jakékoli elektronická zařízení (hry, tablety, MP3, apod.) ruší přírodní atmosféru tábora. Velmi nedoporučujeme, aby děti sebou takové vybavení vozily.
  • nutný telefonický kontakt – s dítětem nebo s námi: použijete telefonní číslo 737 700 525. V případě, že nebudeme k zastižení, zanechte prosím, vzkaz v hlasové schránce – při nejbližší možné příležitosti se vám ozveme.

Činnosti na táboře

Celý tábor motivován příběhem plným dobrodružství. Do světa Indiánů Wakan Topa Oyaté i Valarim vstupují nejrůznější bytosti – pohádkové, nadpřirozené, dobré i zlé. Vždy je tedy potřeba, aby náš kmen i lid Valarim odolali nějakému nebezpečí, nebo pomohl někomu potřebnému. K tomu je třeba naučit se různé dovednosti, které jsou pro obě vesnice podobné:

Indiáni: střelbu z luku, hod oštěpem, nožem, tomahavkem, tichý pohyb v lese…

Pán prstenů (Valarim): střelba z luku, vrh nožem, stopování, boj s holí, šerm…

Volné chvíle dětí mohou být využity k odpočinku i zábavě:

Indiáni: hrají se různé hry, tančí se, vyšívají korálky – to většinou dívky, vytváří se keramika z hlíny, bubnuje se, zpívá…

Pán prstenů (Valarim): soutěže a hry, hraní na nástroje a zpěv (kytara, flétny, whistle, bodhran, bubny…), výroba košíků, svící, keramiky a kožených výrobků…

Pro nepříznivé počasí nebo pro večerní posezení je postaveno veliké týpí, kam se vejde celý kmen, a Valarim mají svůj sněmovní stan. U slavnostních ohňů pak bývá dobrá zábava při kytaře, vyprávění a společném zpívání.

Každý má v průběhu tábora možnost svézt se na koni, případně se naučit i základy jezdeckých dovedností. V horkých dnech je možnost koupání v potoku, který obtéká naše tábořiště.

Denní režim

do 8:00 děti vstanou, umyjí se a oblečou
8:30 podává se snídaně
10:00 – 21:00 probíhají různé činnosti přerušené jídlem

Děti se pohybují podle pokynů náčelníků rodů/dospělých Valarim, ale mají i dostatek volnosti pro vytváření nových přátelství a vyhledávání činnosti, která je bude bavit. Vždycky je několik dospělých, kteří nepatří k žádnému rodu a podnikají nebo vyrábějí něco zajímavého se všemi dětmi dle jejich zájmu.

Do 22:00 dospělí dohlédnou na to, aby se děti připravily ke spánku a uložily na svých místech na spaní. Často se u ohně čtou nebo vyprávějí příběhy nebo indiánské či keltské pohádky.

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte telefonicky na +420 737 700 525 nebo e-mailem info@wakantopa.cz

Pokud se Vám náš tábor líbí a chcete své dítě přihlásit, vyplňte naši elektronickou přihlášku.

Více informací o Indiánech

Podrobnosti k Valarim (Pán Prstenů)

FAQ - často kladené otázky

Na našem táboře mobilní telefony stejně jako další elektronické přístroje nedovolujeme. V údolí je navíc velmi omezený signál a nemáme ani elektřinu. Na komunikaci s rodiči slouží dopisy či pohledy. Poštu navštěvujeme každý pracovní den.

Chceme, abychom si společně užívali přírodu a uměli být bez moderních vymožeností. Pokud to nevyžaduje zhoršení zdravotního stavu, neumožňujeme hovory mezi rodiči a dětmi. Na táboře máme mnoho dětí, které si společně hrají a užívají si. Pokud bychom umožnili hovor jednomu dítěti, chtěly by i další, což by mohlo spustit vlnu stýskání, a to by byla škoda. Proto si, prosím, užívejte volno i vy a těšte se na krásný papírový vzkaz od vaší ratolesti, který vám zašle poštou.

Přestože je táboření v létě a přes den teploty často přesahují 30 stupňů, v noci je velmi chladno. Naše louky jsou v údolí u potoka, který noční teploty výrazně snižuje oproti tomu, na co jsme zvyklí z kamenných měst. Někdy jsou noci tak chladné, že teploty klesnou až na pouhé 4 stupně. Proto je vhodné mít teplý spací pytel, který zaručí vašemu dítěti tepelný komfort (doporučujeme spací pytel s tepelným komfortem 0 °C) , a dostatečně teplý noční oděv přizpůsobený tepelnému komfortu spacího pytle.

Zároveň je nutné brát v potaz, že si při uspávání rozděláváme oheň, který nás také část noci příjemně hřeje. Nelze zcela vyloučit, že z ohně může odlétnout žhavík, který ve spacáku propálí dírku. Doporučujeme tedy přibalit ještě deku nebo celtu jako přehoz přes spacák. Ty přidají další zateplení a slouží jako ochrana před znečištěním a poškozením spacáku.

Naopak se není třeba obávat, že by dětem byla zima od země. Spí na vyvýšených dřevěných podlážkách, které je dostatečně izolují. V kombinaci s karimatkami jsou navíc i velmi pohodlné.

Nafukovací matrace je mnohem pohodlnější, ale při náhodném pádu žhavíku z ohně se snadno propálí a dítě má v pár chvílích z pohodlného lože pouze obal. Doporučujeme tedy opravdu klasickou nebo molitanovou karimatku. Pro měkkost lůžka můžete přidat ještě deku či kožešinu.

Prosím, berte v potaz, že táboříme na louce u lesa a potoka, kde si děti mohou věci snadno poškodit – obarvit od trávy, natrhnout v lese či namočit u vody. Balte tedy věci, které nejsou příliš drahé, a jejichž případné poškození by vás nemrzelo.

Po celou dobu zůstáváme na našem tábořišti. Vzhledem ke vzdálenosti už několik let žádné město bledých tváří nenavštěvujeme. Proto doporučujeme dát dítěti jen rozumný obnos peněz, za které si bude moci zakoupit táborové pohlednice a známky, pokud nemá své.

Není možnost zakoupení potravin, ale rozhodně se nemusíte bát, náš jídelníček je pestrý.

Bederní rouška s legínami (samostatné nohavice přivazované k opasku) je pro chlapce opravdu pohodlný oděv. Bederka musí být dostatečně dlouhá a široká. Ideální délka je přibližně jako délka roztažených paží. Osvědčilo se, aby chlapci měli alespoň 5 bederek – pak není nutné v průběhu tábora prát. 

Pokud se někdo necítí v bederce dobře, nebo ji z jakýchkoli důvodů nechce nosit, je možné vybavit chlapce lehkými splývavými kalhotami v přírodních barvách, tzn. hnědá, tmavě zelená, černá, šedá. Kalhoty mohou, ale nemusí, mít ozdobné třásně.

V našich vesnicích se snažíme přiblížit světu severoamerických indiánů / příběhům Pána prstenů všemi směry a moderní bělošské úbory tak do našich světů nepatří.

Návody na jednoduché dívčí a chlapecké oděvy najdete na našem webu jak pro indiány tak pro Valarim.

Netrváme na dokonalosti, ale jde o atmosféru – pokud se mají děti cítit jako indiáni / Valarim, není dobré oblékat se do tepláků a mikin a obouvat do crocsů.

Chápeme, že – zvlášť pokud vaše dítě jede poprvé – nemůžete zajistit táborové oblečení na celou dobu pobytu a budete je kombinovat s bělošskými oděvy. Uvítáme, pokud budete volit oblečení jednobarevné v přírodních barvách. Prosíme, oblečení s moderními obrázky či nápisy zanechejte doma.

Pokud to dokážete zajistit, je ideální, aby děti měly oblečení do běžných dní (včetně chladnějších večerů), a navíc aspoň jeden slavnostní úbor na obřady a oslavné ohně.

Splňujeme přísné podmínky

Naše tábory jsou pravidelně kontrolovány Krajskou hygienickou stanicí v Karlových Varech a vždy procházejí bez výhrad. Zápisy o kontrolách každoročně zveřejňujeme. Zde můžete nahlédnout do archivu zpráv o hygienických kontrolách.